Muzeum sztuki barokowej pod gołym niebem – Apulia w 10 dni (cz.2)

Martina Franca

Wspomniane w poprzednim wpisie Alberobello, to największe skupisko domków trulli. Trzeba jednak wiedzieć, że podobne budownictwo stosowano w całej dolinie Itria. Prowincja Brindisi, Bari i Taranto obsypana jest pojedynczymi domkami z charakterystycznymi stożkowatym daszkami.

Alberobello
Alberobello

cistrnino locorotondo martina francaAby mieć okazję podziwiania trulli w ich naturalnym położeniu polecamy wędrówkę szlakiem trzech (położonych blisko siebie) miasteczek, Locorotondo, Cisternino oraz Martina Franca w prowincji Brindisi.

Miejsca wyjątkowe i warte zobaczenia nie tylko ze względu na pojawiające się tutaj trulli, ale też ciekawe budownictwo w miniaturowej wersji. Najpiękniejszym miastem w tym rankingu jest dla nas  Martina Franca, której centro storico jest klejnotem miasta. Swoją nazwę zawdzięcza św. Marcinowi (San Martino), który został patronem miasta podczas jednej z inwazji barbarzyńców. Drugi człon nadano w hołdzie Karolowi Andegaweńskiemu, którego rodowód sięga dynastii Franca.  To nasze tytułowe muzeum sztuki barokowej pod gołym niebem, oferuje nie lada atrakcje.

mapa

Sugerujemy zaopatrzyć się w mapkę w informacji turystycznej przy bramie miasta.

Martina Franca Brama
Martina Franca Brama do miasta

Po wejściu do centrum, od razu trafiamy na Piazza Roma, gdzie wznosi się monumentalny pałac Palazzo Ducale z 1668r. w miejscu dawnego zamku Orsini. Obecnie swoją siedzibę mają tutaj władze miasta. Kolejnym barokowym arcydziełem na jaki trafiamy jest Bazylika San Martino wzniesiona w XVIIIw. Przylegająca do niej dzwonnica jest pozostałością wcześniejszej świątyni. Wprawne oko z pewnością dostrzeże niezwykłą płaskorzeźbę nad portalem, która przedstawia św. Marcina – patrona miasta, pomagającego biedakowi.

Basilica di San Martino
Basilica di San Martino

(1)-01

na Piazza Plebiscito
na Piazza Plebiscito

Zabytkowe centrum współgra z krętymi ulicami, które aż szukają okazji do bycia sfotografowanymi. Wąskie i kręte, zazwyczaj trudne do uwiecznienia na zdjęciach, są tutaj doskonale oświetlone dzięki bielonym ścianom budynków.

[PVGM id=1055]

Ich podstawowa cecha jaką jest schronienie przed upałem nie jest ich jedyną funkcją… W dawnych czasach, na potencjalnych najeźdźców czekał labirynt zaułków, w których łatwo się zgubić i rozproszyć, a tym samym ułatwić przeprowadzenie akcji obronnej i mieć szanse na zwycięstwo.

[PVGM id=1056]

Sama konstrukcja domostw jest oryginalna. To połączenie architektury barokowej z tutejszą konstrukcją wznoszonych wertykalnie domostw. Przykładowy dom wieża składał się z parteru gdzie zazwyczaj mieścił się warsztat lub sklep, pierwszego piętra przeznaczonego na kuchnie z jadalnią, drugiego piętra, które zajmowała sypialnia oraz trzeciego, na balkonie którego rozwieszano pranie, suszono owoce lub też spożywano posiłki.

W Martina Franca barok króluje wszędzie… Tutaj to nie tylko bogato zdobione pałace z pięknie wykutymi żelaznymi balkonami… To także bogato zdobione zabytkowe kościoły i okrągło zakończone wieże, które trudno zauważyć będąc wewnątrz murów miasta. Bez wątpienia miastu towarzyszy duch epoki, którego świadectwa dostrzegalne są na każdym kroku. Każdy najmniejszy detal… tłuste cherubinki, wianki, girlandy i cała reszta jaka tylko mogłaby się zrodzić w głowie kamieniarzy wiruje przed naszymi oczami… Każdy pomnik, to sztuka teatralna, a każdy metr to dodatkowa dawka atrakcji.

Gdyby ktoś jeszcze zastanawiał się czy warto tam zajrzeć…niech pomyśli jak niezwykłym jest uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym na żywo, którego widzem jesteś Ty, a którego sztukę pisano wieki temu. To my decydujemy ile aktów dane nam będzie zobaczyć 🙂

Martina Franca centrum
Martina Franca centrum

 

Miałeś wypadek? Pomożemy uzyskać należne Ci odszkodowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *