Toskania od zaplecza

CIEKAWOSTKA

Toskania to kolebka z której wywodzi się wiele artystów. Począwszy od autora Boskiej komedii Dante Alighieri, Leonarda da Vinci, Sandra Botticellego słynnego autora obrazów Wenus i Wiosna, które podziwiać możemy we florenckiej Galerii Uffizi, a skończywszy na Michelangelo Buonarrotim i wielu innych , których nie sposób wyliczyć.

To także miejsce, w którym ze względu na niezwykle piękne i widowiskowe plenery, kręcono wiele filmów. Chyba każdy oglądał amerykański thiller Milczenie owiec. Akcja filmu toczy się we Florencji, gdzie zbiegły z więzienia Lecter pracuje pod przykrywką kustosza muzeum. Dla fanów filmu organizowane są wycieczki śladami psychopatycznego bohatera filmu. Również pobliska Volterra, piękne etruskie miasto, zaczęły oblegać tłumy nastolatek z Europy, Azji i USA, aby wziąć udział w wycieczce Śladami Wampirów z popularnej ostatnimi czasy sagi Zmierzch. I tak zamiast pytań o historię czy kulturę etruską, przewodnicy zmuszeni są wypowiadać się na tematy dotyczące cery wampira  :mrgreen: Ze Sieny pamiętam słynną scenę z Bonda, w Arezzo Roberto Benigni kręci film Życie jest piękne. Akcja Gladiatora realizowana była w rejonie Val d’Orcia itd. itd. – można wyliczać bez końca.

Wracając do tematu… 🙂

Swoją pierwszą podróż po Toskanii odbyłam kilka lat temu. Stosunkowo dawno by zapomnieć szczegóły lecz wystarczająco, by znaleźć pretekst do ponownej wizyty 🙂 Jedno jest pewnie, Toskania to najbardziej widokówkowa część włoskiego buta jaką do tej pory widziałam. Tam nie można być i siedzieć w miejscu, tam trzeba chłonąć… każde etruskie miasto, każdą winnicę, ba! Nawet każdą alejkę cyprysową 😉

JAK DOJECHAĆ?

To pierwsze podstawowe pytanie jakie zadaje sobie każdy podróżnik.To zależy… ile masz urlopu? 😉 Najszybciej i najprościej jest skorzystać z tanich linii lotniczych Ryanair. Kupując bilet odpowiednio wcześniej, oszczędzamy sporo pieniędzy. Nie opłaca się czekać do ostatniej chwili. Najrozsądniej lecieć do Pizy, a tam już tylko rzut beretem do interesujących nas miejsc. Lot z Krakowa, Gdańska lub Warszawy Modlin znaleźć można w podobnych cenach. W kwietniu czy maju, a nawet czerwcu można trafić na lot w granicach 120-240zł w dwie strony, im bliżej sezonu wakacyjnego tym oczywiście drożej.

Jeśli ktoś jest zmotoryzowany i lubi prowadzić samochód, zawsze może jechać na własną rękę. Co bardzo istotne, komunikacja w Toskanii jest w moim odczuciu słaba. Istniejące połączenia kolejowe są, ale nie sposób się dostać do miasteczek na wzgórzach. Można skorzystać z opcji wypożyczenia samochodu na lotnisku, uprzednio zarezerwowane np. na stronie Easyterra. Co do cen wypożyczalni, to tak jak z zakupem biletów lotniczych – nigdy nie wiesz czy cena skoczy w górę, czy spadnie w dół 🙂

Miałeś wypadek? Pomożemy uzyskać należne Ci odszkodowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *